Projektowanie rekuperacji

Przy projektowaniu wentylacji mechanicznej w domach mieszkalnych powinniśmy brać pod uwagę nie tylko kubatury poszczególnych pomieszczeń, ale przede wszystkim zapotrzebowanie mieszkańców na świeże powietrze. To właśnie takie podejście jest najbliższe naszej firmie i filozofii projektowania rekuperacji. Naszym zdaniem stosowanie wytycznych z budownictwa przemysłowego, z obiektów użyteczności publicznej nie może mieć zastosowania w budownictwie mieszkalnym. Takie podejście niesie ze sobą zagrożenia w postaci nadmiernego wysuszania pomieszczeń i wyższych kosztów ogrzewania.

Potrzeba, aby uzmysłowić sobie czym jest wentylacja i jaką pełni ona role w budynku mieszkalnym. Jeżeli do tematu projektowania rekuperacji podejdziemy w ten sposób, czyli „po ludzku” osiągniemy komfort, którego potrzebujemy. Analizowanie tylko kubatury budynku i poszczególnych pomieszczeń bez uwzględnienia ilości produkowanego dwutlenku węgla i wilgoci podobne jest do wymiany wody w akwarium. Czy warto wymieniać codziennie wodę z 200-litrowego akwarium w sytuacji gdy pływa w nim dwie małe rybki?

Musimy uzmysłowić sobie kilka rzeczy:

  • powietrze przedostaje się przez drzwi wewnętrzne pomiędzy pomieszczeniami;
  • to, że w łazience nie ma nawiewów nie oznacza, że nie ma tam świeżego powietrza;
  • człowiek podczas całej doby przebywa w różnych częściach mieszkania;
  • człowiek potrzebuje ok. 20 – 30 m3 powietrza, aby czuć się komfortowo;
  • zastosowanie zbyt wielu punktów nawiewnych i wywiewnych w stosunku do średnicy króćców przyłączeniowych centrali nie spowoduje „magicznego” rozmnożenia powietrza.

Odpowiednie zaprojektowanie rekuperacji to gwarancja komfortu.


Wybór rekuperatora do domu

Analiza zapotrzebowania podczas projektowania rekuperacji pozwoli nam wybrać również odpowiedni rekuperator. Nie chodzi tutaj tylko o samą wydajność, ale także o średnice króćców przyłączeniowych. Dobór rekuperatora powinien uwzględniać pracę w takim zakresie aby była ona maksymalnie wydajna. Należy pamiętać, że rekuperator nigdy nie odzyskuje 100% ciepła z wyciąganego powietrza. Dlatego też warto przeanalizować zakres pracy rekuperatora, przy jakich wydajnościach ten odzysk ciepła jest najlepszy.

Najczęściej stosowanymi jednostkami w większości polskich domów będą rekuperatory o wydajności 350 – 400 m3/h. Takie rekuperatory ustawione na prace w zakresie 30% swojej mocy będą w stanie odzyskać największą ilość ciepłego powietrza jednocześnie dostarczając świeże powietrze dla 4 – 5 osobowej rodziny.

Warto pamiętać również o tym, że rekuperacja zaprojektowana i wykonana z dużo mniejszą wydajnością jest lepszym rozwiązaniem niż pozostawanie przy wentylacji grawitacyjnej. Warto zawsze zapytać o wersję ekonomiczną, gdyż nawet takie rozwiązanie będzie korzystne za zdrowia domowników. Nie bez znaczenia są oszczędności w kosztach ogrzewania. Rekuperacja pozwoli odzyskać ciepło z powietrza, które w sposób normalny byłoby utracone.

projekt rekuperacji

Projektowanie rekuperacji na etapie budowy domu.

Systemem wentylacji mechanicznej warto zainteresować się już na etapie projektowania lub budowy domu. Jeśli odpowiednio wcześniej skontaktują się Państwo z nami w sprawie projektu to będzie możliwość obniżenia kosztów montażu rekuperacji w znaczący sposób.

Na etapie budowy domu będzie istniała możliwość pozostawienia otworów, które będą wykorzystane do montażu skrzynek rozprężnych. W innym przypadku będzie potrzeba wykonywania otworów w stropie, aby doprowadzić powietrze do pomieszczeń na parterze domu.

Należy również zaplanować trasę kanałów rozprowadzających powietrze na poddaszu. Tutaj można kanały poprowadzić pod jętkami lub po podłodze strychu. Warto w każdym przypadku pomyśleć o prawidłowej izolacji poddasza i samych kanałów.


Odpowiednia izolacja poddasza i kanałów rekuperacji.

Jak powszechnie wiadomo, budynek wyposażony w rekuperacje powinien być możliwie szczelny. Na tym polega rekuperacja, aby mieć kontrole nad powietrzem wywiewanym i dostarczanym do budynku. Warto więc zastanowić się nad wyborem technologii wykonania ocieplenia poddasza.

Coraz częściej do ocieplenia poddasza stosuje się piankę PUR, która jest w stanie szczelnie wypełnić każdą szczelinę dachu. Pomimo tego, że pianka PUR, którą stosuje się do ocieplania poddasza jest paroprzepuszczalna to jednak dość skutecznie zatrzymuje ona przedostawanie się wiatru, a tym samym dość szczelnie będzie izolować nasz dom. Jeżeli zdecydujemy się na taki sposób ocieplenia poddasza to dodatkowo można w skuteczny sposób zaizolować kanały od rekuperacji.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na ocieplenie poddasza wełną to należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca, gdzie dość łatwo doprowadzić do swobodnego przedostawania się powietrza. Będą to oczywiście okolice samych skrzynek rozprężnych, anemostatów, ale także otwory na przewody elektryczne, na oświetlenie itd.

Zadzwoń do nas