Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja dla domu to jak płuca dla człowieka. Czy jednak zastanawiamy się nad tym jak działa wentylacja grawitacyjna? Czy użytkownicy domu i wykonawcy (firmy budowlane) zastanawiają się nad tym jak poprawnie zaplanować wentylacje pomieszczeń?

Jaki jest koń każdy widzi. W projekcie mamy komin lub kominy i tak najczęściej pojmujemy wentylacje. Mało kto przeanalizuje projekt budynku do tego stopnia, że zacznie zadawać sobie „niewygodne pytania”. A tym pytaniem jest: Jak działa wentylacja grawitacyjna w domu?

Bardzo obrazowo pokazuje to zagadnienie poniższy rysunek.

Wentylacja grawitacyjna w domu.

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja tradycyjna, nazywana grawitacyjną działa przy wykorzystaniu różnych gęstości powietrza i różnych ciśnień. Powietrze cieplejsze ma mniejszą gęstość i dlatego jest ono niejako unoszone przez powietrze chłodniejsze, które musi zostać dostarczone do budynku. To chłodniejsze powietrze dostarczone powinno być przez nawiewniki. Wentylacja grawitacyjna nie działa w przypadku gdy powietrze nie jest dostarczone.

Okresowo może również dochodzić do sytuacji, w której dostarczane przez nawiewnik powietrze nie jest chłodniejsze (okres letni) i wówczas wymiana powietrza nie następuje w taki sam sposób. Lato jest jednak okresem, kiedy pozwalamy sobie na częste otwieranie okien, więc możemy zakładać, że powietrze dostarczone jest jednym oknem, a wypchnięte innym – tu decydujący jest kierunek wiatru albo różnice temperaturowe po dwóch stronach domu.

Dopływ powietrza w wentylacji grawitacyjnej to podstawa.

Nasze budynki z oczywistych powodów są coraz bardziej szczelne. Każdy chciałby, aby dom był tani w utrzymaniu, a największe koszty w naszym klimacie powoduje właśnie ogrzewanie. Inwestujemy więc w ciepłe bramy garażowe, ciepłe okna i drzwi wejściowe. Niestety przy tych naszych działaniach zapominamy o wentylacji i potrzebie dostarczania powietrza.

Bez dopływu powietrza z zewnątrz nasza wentylacja grawitacyjna nie ma szansy działać poprawnie. Dodatkowym warunkiem jest również to, że ten dopływ powietrza musi mieć określone parametry. A człowiek potrzebuje oddychać zawsze, 24 godziny na dobę.

Nawiewniki w oknach lub ścianach w wentylacji grawitacyjnej.

Jedynym wyjściem jest zastosowanie nawiewników w oknach lub ścianach. Częściej w tym celu stosować można nawiewniki do okien – takie rozwiązanie jest częściej spotykane, chociaż i tak stanowi kroplę w morzu. Trzeba powiedzieć jasno, że w większości domów wentylacja nie działa poprawnie.

Szczególnie w okresie mrozów niechętnie tracimy ciepło, a z zewnątrz przecież musi dostawać się powietrze. Istnieje więc pokusa, aby nie instalować nawiewników, nie otwierać i nie uchylać okien. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że takie działanie jest niemalże równoznaczne z sytuacją, w której zasłaniamy kratki wentylacyjne.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz dom jest przez to przepełniony dwutlenkiem węgla, podwyższoną wilgocią, a to przekłada się na rozwój grzybów i pleśni. Istniej sporo opracować na temat Syndromu Chorego Budynku – ten temat jest cały czas ignorowany.

Co zrobić, gdy nie możemy pogodzić się z takim działaniem wentylacji grawitacyjnej?

Gdy będziemy chcieli oszczędzać na kosztach ogrzewania a jednocześnie zadbać o czyste powietrze to winniśmy zainwestować w wentylacje mechaniczną z rekuperatorem. Być może za jakiś czas rekuperacja stanie się tam samo popularna jak łazienka. Nie jest to wcale przypadkowe porównanie. Łazienka nie zawsze była obecna w domach. To jednak łazienka pozwala nam dbać o czystość. Rekuperacja natomiast pozwoli zadbać o czystość powietrza, sprawi, że będziemy oddychać świeżym powietrzem.

Zadzwoń do nas