Nawiewniki do okien

Ile osób budując swój nowy dom decyduje się na zastosowanie nawiewników do okien? Z obserwacji budynków wynika, że niewielu. Jaka jest świadomość wśród firm budowlanych i samych inwestorów w tym zakresie – niestety z tym nie jest najlepiej.

Nawiewnik do okna jest niezbędny.

Jeśli chcemy, aby wentylacja w naszym domu działała sprawnie musimy zdecydować się na nawiewniki do okien, albo na wentylacje mechaniczną. Wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie działać poprawnie jeżeli najpierw nie dostarczymy nowego powietrza do pomieszczeń, a możemy to zrobić montując nawiewnik do okien. Istnieje oczywiście możliwość, że będziemy okresowo wietrzyć pomieszczenia, otwierając okna na jakiś czas, ale takie rozwiązanie, szczególnie w okresie zimowym nie przypadnie do gustu osobom, które lubią ciepło i tym, którym zależy na niskich kosztach ogrzewania.

Sprzedawcy okien niestety w tej sprawie są zgodni – niewielu klientów decyduje się na zakup okna z nawiewnikami. Naszym zdaniem jest jeszcze gorzej, bo niewielu inwestorów budujących swój wymarzony dom ma świadomość, że takie nawiewniki są potrzebne, jeżeli wentylacja ma działać. Jeśli ktoś zada sobie trud, aby zrozumieć zasadę działania wówczas coraz chętniej wybiera metodę bardziej oszczędną czyli system rekuperacji.

Istnieje kilka powodów, dla których rzadko decydujemy się na zakup okna z nawiewnikami powietrza.

  • Brak świadomości;
  • Postanowienie, że w razie problemów będziemy uchylać okno.
  • Wygląd okna z nawiewnikiem.
  • Koszty.

Kolejność w jakiej wymieniliśmy te czynniki decydujące o zastosowaniu nawiewników do okna nie jest przypadkowa. Największym problemem jest brak świadomości, który chyba wynikać może z tego jak były budowane domy w przeszłości, w jakich domach mieszkaliśmy kiedyś. Nieszczelność okien była rzeczą normalną, a ilość powietrza, która przez te okna i drzwi wpadała bardzo często wystarczała do wentylacji. Oczywiście zaparowane okna podczas gotowania nikogo nie zastanawiały. Te zjawiska były normalne. Teraz, gdy okna mamy szczelne – chcemy mieć szczelne, musimy w jakiś inny sposób dostarczyć powietrze do budynku.

Zadzwoń do nas